Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, doğal gaz dağıtım ve rüzgar enerjisi yatırımlarının satışının gerekçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sinan Ak Anadolu Ajansı Muhabiri Nuran Erkul Kaya‘ya yaptığı açıklamada bazen yatırım yerine tasarrufun daha önemli olduğunu, kendilerinin de bu dönemi odak noktalarını yeniden belirlemek için kullanacaklarını söyledi.

Zorlu Enerji dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada Türkiye’deki rüzgar portföyünün tamamına sahip Rotor Elektrik Üretim A.Ş. ve Zorlu Rüzgar Enerjisi Üretimi A.Ş. ile doğalgaz ticareti alanındaki şirketleri Trakya Gaz Dağıtım A.Ş. ve Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım A.Ş. varlıklarının satışı için iki ayrı finans kuruluşunu yetkilendirdiğini açıklamıştı.

Ak’ın açıklamasında verdiği bilgilere göre Zorlu Enerji önümüzdeki dönemde Türkiye’de lider konumda olduğu jeotermal enerji yatırımlarını sürdürecek ve elektrikli araç şarj istasyonu gibi yeni teknolojilerde yurt içi ve dışında büyümeyi hedefleyecek. Ayrıca şirketin First Solar ile güneş enerjisi alanındaki işbirliği de devam edecek.

Doğalgazda monopol, rüzgarda eksi fiyat sorun

Sinan Ak gaz dağıtım şirketlerini satışa çıkarma gerekçeleri olarak doğalgazda ticaretin neredeyse yapılamayacak duruma gelmesini ve BOTAŞ’ın hakimiyetini devam ettireceğinin göründüğünü bu nedenle monopol olan bir ortamda rekabet etmenin zor olmasını gösterdi.

Ak Zorlu’nun Türkiye rüzgar enerji piyasasından çıkma gerekçesi olarak ise rüzgar enerjisinde piyasanın bozulduğunu, birçok lisans dağıtılması ile birçok alanın sahibi olduğunu, ayrıca geçen yılki yarışmalarda eksi fiyatlar verilmesini gibi nedenlerle rüzgar enerjisinde piyasanın bozulduğunu ve proje geliştirmek için yatırım yapmanın bir anlamının kalmadığı değerlendirmesini paylaştı. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları biraz daha bu anlamda cazip olabileceğini kaydeden Ak, orada da fiyatın çok düşük çıktığına ve şu anda bir bekleme süreci olduğuna dikkat çekti.

Ak elektrik fiyatlarındaki düşüş, Türkiye’de YEKDEM’in 2020 sonrasında devreden çıkacak olması ayrıca gaz dağıtımı ve rüzgar enerjisi yatırımlarını elde tutma maliyetinin de çok yüksek olması gibi nedenlerin de kararlarında etkili olduğu değerlendirmelerini paylaştı.

Satış işleminin piyasada ‘sıkışıklık sebebiyle satıyor’ diye bir algı oluşturmasının doğru olmadığını da vurgulayan Sinan Ak, varlıklarının değerinin altında satmayacaklarını, yalnızca iki varlığın bile kısa vadeli yükümlülüklerimizin tamamını ortadan kaldırmak için yeterli olacağının altını çizdi.

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak açıklamasının devamında mevcut borçluluk oranlarını, varlıklarına gelen teklif sayısı, teklif sahiplerinin profili ve satış sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair de bilgiler verdi.

Haberin devamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.