''Sürecin tamamlanması ile herşey daha net görülecek''

19.07.2018 09:47
  •  A 

Enerji Bakanı Fatih Dönmez bakanlığın yeni yapılanması ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile daha hızlı ve verimli bir hizmet sürecinin amaçlandığını, bu kapsamda devlete "yeni bir elbise dikildiğini" ve sürecin tamamlanması ile herşeyin daha net görüleceğini söyledi.

Bakan Dönmez Anadolu Ajansı'na yaptığı ve Bakanlık internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile Enerji İşleri Genel Müdürlüğü birleştirilmesi ile de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gibi ana konuların, arz güvenliği ve enerji politikalarıyla entegre edildiğini kaydetti.

Enerji Bakanı, yeni dönemde enerji sektöründe önceliklerinin finansal ve politik sürdürülebilirlik ile katılımcılık olarak sıralarken, zamana ve şartlara bağlı olarak bu önceliklerin artırılabileceğini, yönetimleri için temel amacın yatırım sürdürülebilirliği olduğunu ifade etti.

Fatih Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Yatırım ve yatırımcıların devamlılığı çok önemli. Açıkçası piyasaya güvenin temeli de budur. Politik sürdürülebilirlik açısından Milli Enerji ve Maden politikamızı devam ettireceğiz. Yani Ar-Ge, teknoloji, nükleer, yerlilik, yerli ve yenilebilir kaynaklar bizler için önemli olacak. Arz güvenliği ve öngörülebilir bir piyasa yapısı hedeflerimiz aynı şekilde sürecek. Kurumsal yapılanmalar olgunlaştırılacak. Serbest piyasanın teminatı bağımsız bir Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bizler için önemli olmaya devam edecek."

Enerji Bakanı sonbahar aylarında sektörde ilk kez olacak şekilde 'Enerji Tüketici Konferansı' düzenlemeyi planladıklarını ayrıca Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinde mevcut takvim ve sürecin aynen devam ettirileceğini ayrıca katılımcılık noktasında bakanlık ve sektörün daha çok bir araya geleceğini de ifade etti.

''Yerli kömüre önem vermeye devam edeceğiz''

Açıklamasında bakanlığın kömüre dayalı elektrik üretim politikasına da değinen Fatih Dönmez, 2017'nin Şubat ayında açık eksiltme usulü ile gerçekleştirilen ve Kolin-Kalyon Enerji-Çelikler Ortak Girişim Grubu tarafından 60,4 dolar/Megavat-saat teklif ile ihalenin önemli bir adım olduğunu söylerken sözlerini şunları kaydetti;

"Bu kapsamda 5 bin megavatlık hedefimiz var. Yerli kömür bizim için çok önemli ve bu konuya önem vermeye devam edeceğiz. Oluşturduğu istihdam, ithalatı ikame etmesi ve bölgesel faydası çok yüksek. Bu santrallerin çevreyle dost şekilde çalışmasına dikkat ediyoruz. Yoksa çevreye etkisi olmayan bir üretim türü yok. Güneş, rüzgar, aklınıza en temiz enerji kaynağı ne geliyorsa, bunların bulunduğu ortama bir etkisi var. Bu etki bazılarına göre dramatik, bazılarına göre daha az. Bu hassasiyetlere hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem biz hem de yerel idareler azami dikkat gösteriyor."